parallax background

СОК ОД ПЧЕНИЧНА ТРЕВА

СУПЕРИОРЕН ДЕТОКСИКАТОР

Пченичната трева, како што сугерира самото име, е трева од раната фаза на растење на пченицата. Таа е исто така и моќна и здрава храна која што е богата со високо концентрирани витамини, минерали, хлорофил и ензими. Нутриционистички пченичната трева содржи 98 од 102 познати елементи на земјата.

Пченичната трева и сокот од пченична трева се одличен начин да го внесите темно зеленото во вашата исхрана. Грам по грам, пченичната трева е до дваесет пати побогата со хранливи материи од било кој друг зеленчук. Бидејќи се смета како зеленчук во оваа фаза на растење, пченичната трева е безопасна за луѓето кои што се алергични на пченица.

Една од состојките која се наоѓа во пченичната трева а од која има најповеќе придобивки е хлорофилот, кој има карактеристика и споспоност да ги трга токсините од телото како магнет. Го сметаат како крв на растенијата и истиот може да ги лечи ткивата.

parallax background

Што содржи една чаша сок од пченична трева?

Една унца содржи 103 витамини, минерали и аминокиселини.

- Има хранлива вредност како околу 2,5 килограми свеж зелен зеленчук.
- Сокот е богат со хлорофил.
- Високо присуство со витамините А, Б комплекс, Ц, Е и К.
- Природен извор на laetrile (B-17).
- Содржи бета-каротин, кој се наоѓа во црвените, зелените и жолтите пигментирани овошје и зеленчук. Бета-каротен делува како чистач против штетните молекули кои ги има во телото или против токсини кои се вдишуваат чадот од цигарите, загадениот воздух и други штетни извори.
- Чисти, прочистува и го храни телото со активирање на бели крвни клетки, кои го зголемуваат имунолошкиот систем на телото.
- Сокот е исто така корисен за луѓе кои сакаат да ослабат или да го прочистат своето тело.

Производ

Свежо замрзнато. Одгледувано во заштитена средина.
Препорачана употреба: 2 коцки дневно растворени во чаша вода, сок или чај
*Дозволено е конзумирање во неограничени количини
Според анализите направени од H. Earp - Thomas, 0.4 cl од СОКОТ ОД ПЧЕНИЧНА ТРЕВА содржи:

СПОРЕДБЕНИ ВРЕДНОСТИ

Да погледнеме табели каде се прикажани споредени вредности од свежо цеден сок од пченица и други животни намирници. Вредностите во табелата се изразени во милиграма на 100грама намирници.

40 факти за пченичната трева и нејзините хранливи вредности

 • Сокот од пчнична трева е еден од најдобрите извори на хлорофил кој е на располагање.
 • Хлорофилот е прв производ на светлината па, според тоа, содржи повеќе светлосната енергија од било кој друг елемент.
 • Сокот е суров хлорофил и може да се зема орално.
 • Хлорофилот е основа на целиот растителен свет.
 • Богат е со кислород како и сите зелени растенија, кои содржат хлорофил. Мозочното и телесното ткиво функционира на оптимално ниво во високо- оксигенирана средина.
 • Хлорофилот е анти-бактериски и може да се користи и за надворешна употреба како и за вантрешна.
 • Д-р Бернард Јенсен вели дека трае само неколку минути да се направи сокот и е потребна многу малку енергија за тоа.
 • Науката има докажано дека хлорофилот не овозможува раст и развој на непријателски бактерии.
 • Хлорофил го обновува крвотокот. Разни студии докажале дека во голем број на случаеви дури и кај оние животни кои биле познати како исклучително анемични или со многу ниско ниво на црвени крвни зрна, бројот на црвени крвни клетки бил вратен во нормала во рок од 4 до 5 дена со помош на хлорофилот .
 • Фармерите во Средениот Запад кои имале крави и бикови стерилилни ги оставиле да јадат само пченична трева за да ја вратат плодноста (Со висока содржина на магнезиум , со хлорофил се градат ензими кои ги обновуваваат половите хормони).
 • Хлорофилот може да се екстрахира од многу растенија, но пченичната трева е супериорен во однос на другите затоа што е утврдено дека имаат најповеќе елементи потребни на човекот. Ако расте во органски услови, тоа се 98 од 102 познати минерали од почвата.
 • Пченичната трева го има она што се нарекува ,,трева сок фактор,, кој се покажал дека ги задржува тревојадните животни живи далеку повеќе отколкушто се очекувало.
 • Д-р Ен Вигмор им помагала на луѓето да оздрават и од хронични заболувања со користење пченична трева.
 • Течниот хлорофил доаѓа во ткивата, ги рафинира и ги обновува.
 • Сокот од пченична треба е супериорен за детоксикација во споредба со морковот, и други видови овошје и зеленчук.
 • Течниот хлорофил ги измива депозитите на лекови од телото.
 • Хлорофилот ги неутрализира отровите во организмот.
 • Хлорофилот помага при прочистување на црниот дроб.
 • Хлорофилот помага при проблеми со шеќерот во крвта.
 • Сокот од пченична трева лечи акни, па дури и ги отстранува лузните доколку се конзумира седум до осум месеци. Исхраната мора да се подобри во исто време.
 • А мала количина на сокот од пченична трева во човековата исхрана го спречува расипувањето на забите.
 • Д-р Earp-Томас, соработник на Ен Вигмор, вели дека 15 килограми пченична трева е еднакво со 350 килограми морков, зелена салата, целер и така натаму.
 • Доколку се држи сокот во устата за многу краток период од 5 мин се одстранува забоболката. Тоа ги повлекува отровите од непцата.
 • За воспалено грло се прави гргара со овај сок.
 • Се пие за проблемите со кожата, како што се егзема или псоријаза.
 • И дава сјај на косата и го забавува нејзиното белеење.
 • Pyorrhea на устата.
 • Со самото пиење на овај сок, може да се почувствува разлика во силата, издржливоста, здравјето и духовноста - и чувство на благосостојба.
 • Сокот од пченична трева го подобрува варењето на храната.
 • Сокот од пченична трева е богата со ензими.
 • Овај сок е одличен за чистење на кожата и може да се употрбува и надворешно. Истурете зелен сок во текот на вашето капење во када полна со топла вода и оставетего да се впие околу 15-20 минути, на крај исплакнете со ладна вода.
 • Wheatgrass импланти (клизма) се одлични за лекување и детоксикација на ѕидовите на дебелото црево.
 • Сокот од пченична трева помага при запек . Тој е богат со магнезиум.
 • Д-р Birscher, истражувачки научник, го нарекува хлорофилот 'концентрирана сончева енергија. Тој верува дека хлорофилот ја подобрува и зголемува функцијата на срцето, влијае на васкуларниот систем, цревата, на матката и на белите дробови.
 • Според д-р Birscher, природата го користи хлорофилот (пченичната трева) како чистач на организмот, ре-градител и неутрализатор на отрови.
 • Сокот од пченилна трева може да се ги изчисти лузните кои се формирани во белите дробови од дишењето штетните гасови. Ефектот на јаглерод моноксид е минимизиран затоа што хлорофилот го зголемува прозиводството на хемоглобин.
 • Сокот од пченична трева го намалува високиот крвен притисок и ги подобрува капиларите.
 • Со сокот од пченична трева може да се отстранат тешките метали од телото.
 • Овај сок е одличен за крвните нарушувања од сите видови.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Телефони

+389 78 353 940
+389 70 235 592


Испрати Е-Маил

baga_fud@yahoo.com


Дистрибутер за Скопје - Кенди дооел